Světové dny mládeže – článek z akce

„Kromě češtiny a sloviny tu slyším i polštinu, maďarštinu, ukrajinštinu a jenom Bůh ví, jaké další jazyky si to ještě vymyslel. Začínám si tu opravdu připadat jako na pláži v Riu de Janeiru…“

Martina Vrtělová se s partou vydala  z děkanátu do Rožumberoku a tady nám o tom něco poutavě napsala:

Kristov hlas volá nás

Tdn. Tdn. Tdn.

Plná hala lidí. Kolik nás tu jen může být, 2-3 tisíce? Oči všech se upírají na šikovné bubeníky a tanečníky, kteří halu rozhoupávají v rytmu samby. Vidím zvedající se vlnu lidí. Kromě češtiny a sloviny tu slyším i polštinu, maďarštinu, ukrajinštinu a jenom Bůh ví, jaké další jazyky si to ještě vymyslel. Začínám si tu opravdu připadat jako na pláži v Riu de Janeiru, zvlášť, když mladí zapálení lidé začínají povážlivě zvyšovat okolní teplotu.

Rožumberok - hala
Rožumberok – hala

Všechen ten hukot přeruší hlas moderátorův, který nás vítá (jednoho po druhém), sděluje nám základní pokyny (spát se bude ve spacácích, jíst se bude příborem, modlit se bude na kolenou) a varuje nás (před sluníčkem, doplňováním tekutin po místních hospodách a před místní potloukající se bandou zpovědníků, které když neutečeme, tak z nás vytluče úplně všechno).
Na závěr nám slibuje, že prý se máme na co těšit. Vítáme Vás v Ružomberoku!

Ve vlaku je příšerné dusno. Okénka nejdou skoro otevřít, klimatizace nefunguje vůbec.

-Co dělá 200 českých katolíků ve slovenském evangelickém kostele?

-Modlí se!

Dostali jsme zrcátka a máme si v nich prohlížet svou tvář. Někdo se s jejich pomocí dokonce češe, někdo maluje, někdo si vyškrabává zbytky snídaně ze zubů. Modlíme se, zpíváme a posloucháme katechezi. Snažíme se, co to jde, aby o nás na Slovensku věděli, že jsme slušně vychovaní, a že v českém neznabožském národě nastupuje generace, která to všechno změní.

Setkání české delegace na Slovensku
Setkání české delegace na Slovensku

Sedím v uličce na sportovní tašce, která není moje, snažím se nabrat si rohlíkem pomazánku a při tom všem houpání se nepokecat.

Náměstí A. Hlinku (jenž má v Ružomberoku mauzoleum a kterého tu tolik oslavují, zatímco náš učitel dějepisu prohlásil, že to byl pěkný všivák, který podrazil Československo) se proměnilo v jednu velkou přehlídku. Modelky a modelové všech věkových kategorií tu předvádí 44 nejnovějších kolekcí ze slovenských klášterů. Mladí lidé si tak mohou díky pestré nabídce vybrat styl jako ušitý na míru. U jednotlivých krejčovských mistrů je navíc možno se občerstvit tělesně (průvanem) či duševně (hrou, vyráběním či popovídáním).

Parta kamarádů postává a posedává kolem mě, jen čas od času se to všechno zalarmuje a uskakuje ode dveří, to když prochází pan průvodčí či se někomu chce na záchod – a to se někomu chce skoro pořád.

Děkanátní výprava na Slovensku
Děkanátní výprava na Slovensku

Víte, jak Vám čas od času v kostele věší bulíky na nos, že se Vaší modlitbou v tu a tu hodinu spojíme modlitebním mostem s celým světem? Mám pro Vás šokující zprávu: JE TO PRAVDA. Při společném nedělním růženci k nám do Ružomberoka létali dobrovolníci, mladí nadšenci a blázni z celého světa, odříkali jeden Zdrávas a zase letěli pryč. Tedy ne letadlem, ani balonem, ani vzducholodí, ani červí dírou, ani na koštěti, nýbrž pomocí internetu.
Modlitba růžence byla zároveň bobříkem vytrvalosti: kdo vydržel na tvrdé, hrbolaté zemi klečet nejdéle, ten ho měl. Plus otlačená kolena. Ale – ruku na srdce – copak se něco takového dá srovnat s Kalvárií?

Čas od času projde vlakem partička lidí hledající prázdné kupé. Nakonec se všichni po našem vzoru naskládají do uličky, takže už nikdo nikam neprojde.

Co ale Kalvárii aspoň vzdáleně připomíná, to je naše odpolední Pešia púť na Kalváriu. Ve čtyřicítkách se tisícihlavý zástup za zpěvu písní sune na nejbližší kopec. Cestou se zdravíme s Cyrilem, Metodem a mladými tvářemi dalších svatých, jež na nás přátelsky pomrkávají.
Na kopci pohodíme naše umdlená těla do trávy a necháme je odpočívat, takže se celebrující kardinál Tomko musí potýkat už jen s našimi dušemi. Napínavé utkání končí 2500:0 pro kardinála. Haleluja!

rio-2013-rozumberok
logo setkání

Už jsem unavená, už mě to nebaví. Každou chvíli se někdo dere na záchod a já už vážně nemám kam uhýbat. Když vidím blížící se starší paní, mám sto chutí se na ni zaškaredit a místo na záchod ji poslat… zpátky na její místo. Před očima se mi mihne něco modrého. Jasně, ještě jsem si nezvykla na ten náramek ze SDM, mám ho teprve pár hodin. Choďte a získávajte učedníkov zo všetkých národov.
No jasně! Usměju se na paní a otevřu jí dveře na záchod.

One thought to “Světové dny mládeže – článek z akce”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *